Brilianty

Brilliant (francouzsky  „zářící, jasný“) je diamant vybroušený do zvláštní formy s mnoha ploškami tak, aby vynikl jeho lesk.

S prvního pohledu je velmi těžko ocenit hodnotu briliantu, ale existuje systém ceníku určujících orientační hodnotu kamenů.

Obvykle expertní ocenění je provedeno čtyřma parametry (4 «С»):

Klasifikace briliantů systémem 4C

První C – carat weight hmotnost v karatech). Na první etapě jde o přesné určení váhy kamenu cestou vážení na vahách nebo výpočtem podle vzorců pokud je diamant fixovan ve výrobku. Hmotnost diamantu je vyjádřena v karátech (1 ct = 0,2 g).

 

Druhá C – color  (barva) – Absolutně bezbarvé diamanty jsou nalezeny zřídka a prakticky všechny kameny mají odstíny různých barev a jejich intenzity. Úkolem experta je přesné určení intenzity a barvy briliantu při standardním osvětlení pomocí standardů barev a přiřazení ocenění podle barev.

 

Třetí C – clarity – V této fázi jsou identifikovany všechny vnitřní nedostatky (vady) kamene. Ocenění se přiřazuje podle čistoty kamenne.

Čtvrtá C – cut (kvalita řezu) – V této fázi se uděluje charakteristika formy diamantu, kvalitа řezu a

konečné zpracování. Ve světové praxi se používají různé systémy oceňování diamantů. Nejběžnější je systém hodnocení vymyšlený Gemological Institute of America (GIA), a s tímto systémem jsou obeznámení, odborníci po celém světě. Dalšími známými systémy hodnocení jsou Vyšší Diamantní rady Belgie (IDC nebo HRD), systém CIBJO, skandinávská nomenklatura (Scan D.N.)

 

Poměr barevných škál

 

Formy řezu

Černé diamanty

Hádanka původu, neobvyklá stavba, neobvyklá barva – to vše dělá z černého diamantu pýchu svých majitelů, nepostradatelný atribut luxusního života, společníka elegantních a stylových obyvatel vysoké společnosti.

V několika geologických výpravách se ukázalo, že zdroj diamantů, z nichž se později získávají černé diamanty, se objevil na naší planetě před miliardami let. Američtí vědci došli k závěru, že černé diamanty budou pravděpodobně cizího původu.

Jeho struktura je taková, že bez monolitického krystalu je naplněn celou řadou grafitových vměstků, které dávají kameni černo-černý odstín. Takový kámen je velmi obtížně zpracovatelný, protože se při řezání může jednoduše rozpadat. Nosit tento kámen je také stojí za to co nejvíce.

Černé diamanty jsou perfektně kombinovány s jejich bezbarvými kongenery, díky nimž pevně vstoupili do šperkařské módy. Vypadají originální a luxusní v jediné verzi. Často zdůrazňují brilanci bílých diamantů, používají hru kontrastů a kombinují je s černými. Saténový lesk povrchu a bohatá barva dřevěného uhlí našla obrovskou lásku od obdivovatelů šperkových šperků. Nejslavnější černý diamant dnes je považován za Corloff Noir – šumivé 57 faset modro-černého kamene o váze 88 karátů.

Existuje názor, že černé diamanti uspěšně lečí sklerozu, apoplexii a obecně mají léčivé účinky.

Samozřejmě lze pochybovat o pravdivosti tohoto tvrzení, ale navzdory všemu černý diamant je považován a zůstává nejkrásnějším nevyřešeným tajemstvím přírody, potěší oko a vytváří dobrou náladu.