Historie snubních prstenů

Výměna svatebních prstenců je možná nejúžasnějším, slavnostním a nezapomenutelným okamžikem svatby. Ale když si nasadil prst druhého půlkruhu, nemnozí novomanželé si myslí, kde tato krásná tradice vznikla a k jaké metamorfóze došlo při svatebních prstenech na
v dějinách, než přišli do našich časů.

Svatební kruhy po celém světě jsou po mnoho staletí symbolem lásky mezi mužem a ženou, která se rozhodla vstoupit do jejich osudií jako posvátná svatba, stát se manželem a manželkou. Tradice výměny svatebních prstenců mezi manžely se datuje až k období starověké egyptské civilizace. Během svatebních obřadů si Egypťané dali prsteníček v levé ruce tenké prstené pruhy zlata. Věřili, že tento rituál přispěje k zachování pocitů vyvolený nebo vyvolený po zbytek života.

Obřad zasnoubení se poprvé objevil ve starověkých Římanů, kdy ženich rodičům dal k sobě jednoduchý kovový prsten jako symbol odhodlání a schopnosti podporovat nevěstu.
Židé měli zásnubní prsten, který nahradil zvyk předat nevěstě minci jako důkaz závažnosti jejich záměrů.

Zpočátku bylo slavnostní zasnoubení důležitější než samotná svatba. Svatba byla považována za prostý konec úspěšného zasnoubení. Až o mnoho později, v době vzniku křesťanství, se prsten stal součástí svatebního obřadu. Ale hned se to nestalo. Na konci 2. století začali manželé vyměňovat bronzové kroužky. Ve 3. století se svatební kruhy staly zlatým a ve 4. století byly poprvé použity na svatební obřad.

Ortodoxní prsten se položil na prsteníček pravé ruky a katolíci obvykle dali snubní prsten na prstenci levé ruky.

Existuje legenda, že z tohoto prstu přímo do srdce vede “tepna lásky”.

Epoché, světové pohledy a zvyky se změnily, ale symbolický význam svatebních prstenců zůstal nezměněn.

Snubní prsten s jeho kulatým tvarem symbolizuje nekonečnou lásku a oddanost manželů a zlato jako ušlechtilý kov hovoří o čistotě a čistotě. Vyměňovat si prsteny, mladí manželé si navzájem Přísaháte ve věčné lásce a loajalitě.