Smaragdi

Smaragd se podobně jako safír a rubín oceňuje od místa jej těžby. Pokud pro rubín “heslem” je Birma a pro safír je Kašmír, to pro smaragd je to Kolumbie, přesnejí, důl v Muzu, kousek od Bogoty, kde se těží kameny nejkrásnější travnaté zelené barvy. Smaragd je stále nejoblíbenější drahokam po diamantu. Poptavka po smaragdům každý rok jen roste. Ale zde je nutné zdůraznit, že rostou i požadavky ke kvalitě smaragdů. Hlavními ukazateli smaragdů jsou barva a čistota. Ve klenotnictví se používá smaragdi od slabé zelené do husté šťavnaté smaragdové barvy.

Při stejné stupni transparentnosti, defektnosti (přítomnost trhlin a vměstků) a velikosti cena kamene je tím vyšší, čím je intenzivnější jeho barva, přítom rozdíl v ceně kamenů různých odstínů barvy je významný.

Smaragd je v Bibli zmíněn mezi dalšími kameny náprsníku židovských vysokých kněží. Pliny volá “smaragd” (řecké jméno smaragdu), zřejmě, několik zelených kamenů, který, podle vír jeho éry, byl extrémně užitečný pro zrak. Smaragdu přisuzovali  četné magické a léčivé vlastnosti. Kamen dává inspirace kreativnim lidem a podnikatelům přitahuje úspěch a hodně štěstí.

Soulad se znakem zvěrokruhu: Astrologové doporučují smagard narozeným pod znakem Býku, Blíženců, Raku.