Rubíny

Rubín se pravém jmenuje kralem drahokamů. I Biblie i starověký Sanskrit rubín popisovali jako nejcennější ze všech kamenů. Jak nám říká induistská legenda vznikl z neuhasitelného vnitrního plamenu. Název rubín se pochází z latinského slova “rubrum” – „červený“. Jeho barvy se pohybují od karmínové a modravě červené až po červeno oranžovou a mezi nimi jsou možné všechny druhy tmavých odstínů. Bratr safíru, rubín ve světě minerálu je známý jako korund. Opravdu velké rubíny se prodávají na aukcích za cenu za karat vyšší než většina čistých bezbarvých diamantů! To je dáno především vzácností těchto přírodních kamenů kvality drahokamů.

Nejcennější rubíny se těží v Barmě. Dobré kameny jsou v Thailandu, na Srí-Lance i nedavno byly nalezeny polí rubínů ve Vietnamu. Oni se také těží v Afghánistánu a v zemích Centrální Asie. Rubíny byli dlouhodobě považovány za kameny vládců a válečníku. Jim byli přičteny schopnosti dát válečníkům odvahu a ochranu před nebezpečím a vládcům oni předpověděli lásku lidí, bohatství a odvahu. Ve starověkých kulturách mysleli, že rubín chrání v sobě životní sílu.

V současné době největším rubínem je “Radja ratna” – “král drahokamů”, vahou kolem 500g a hmotnosti 2475 karátů, a patří jednomu indeckému advokatu, který tento kamen zdědil. Ještě jedním zájmovým kamenem hmotnosti 1795 karátů a velikosti 8cm vlastní jeden americký sběratel. Také v jeho sbírce je 5600-karátový safír a 1180-karátový zelený beryl. A rubíny nalezené v Barmě v letech 1899 a 1928 jsou považovány za nejkrásnější. Také široce znamý je tmavě třešňový hvězdicovitý rubín jménem Rosser Reeves. Nyní je uložen na Smithsonově univerzitě (Washington). Tento kámen váží asi 137 karátů, má oválný řez, byl nalezen na Srí Lance.